Avastame arvutite salajast maailma

--

Esiteks soovime tänada heldeid annetajaid, kes selle töötoa jaoks arvuteid annetasid. Ilma nendeta poleks see töötuba toimuda saanud. Enamik lauaarvuteid on sarnased LEGOdega. Kui põhikomponentidest aru saada, on ülesandeks lihtsalt ühendada ja mängida. Tänapäeval on üsna lihtne osta lauaarvuti kõiki erinevaid komponente ja oma arvuti algusest üles ehitada.

Fotod: Vivita Eesti

Töötoas tutvusime esmalt arvutite ajalooga, kuidas alguses võttis arvuti terve toajagu ruumi, miks tänapäeval kodeerimisvigu “vigadeks” eh “putukateks” kutsutakse (sest need putukad jamasid vaakumlampidega) ja et umbes 1950.ndatel oli planeedil ainult 100 “arvutit”.

Fotod: Vivita Eesti

Tänapäeval on nutikellad võimsamad kui eelmise põlvkonna mängukonsoolid, ja telefonid on võimsamad kui 30 aasta-tagused superarvutid. Arutasime ka arvuti väliseid elemente, milleks on välisseadmed ja kuidas neid ühendada: klaviatuur, hiir, ekraan, kõlarid ning arutasime põhilisi sisemisi komponente: emaplaat (skelett), protsessor või CPU (aju), RAM või mälu (lühiajaline), kõvaketas (pikaajaline mälu), laienduskaardid (nt graafikakaardid) ja toiteallikad.

Fotod: Vivita Eesti

Vaatasime erinevaid emaplaate, et eri komponente ära tunda, ja nägime, et tegelikult ei erine üks arvuti teisest nii palju. Avasime mõned arvutid, eemaldasime enamiku erinevatest komponentidest ja vahetasime komponente arvutite vahel.

Fotod: Vivita Eesti

Mõned lapsed tegid isegi “tuunimist” (valgustite lisamist arvutitesse), enne kui need uuesti sulgesid. Ja mõnel teisel oli julgust proovida oma sülearvutit parandada. Sest nüüd oli neil teadmisi ja enesekindlust. Kohtuotsus: töötoa alguses töötas 4 arvutit ning ka töötoas lõpus töötasid kõik 4 erinevat arvutit… endiselt! 100% õnnestumisprotsent.

Järgmised sammud, võib-olla installige endale operatsioonisüsteem: Windows / Linux? või äkki on teil midagi, mida soovite, et me teile näitaksime?
Aga see on juba teine lugu…

Tekst ja fotod: Vivita Eesti
Mai 2023

--

--

Vivita / Lahenduste Laboratoorium

A creativity hub for children designed to inspire and equip them with skills in creative problem-solving and prototyping.