Helirännak: Inspireeriv teekond helimaastikel ja interaktiivne installatsioon festivalidel

Vivita / Lahenduste Laboratoorium
3 min readJun 21, 2023

Mis on helikunst? Mis on üldse heli? Kuidas saab heli tunnetada ka muude meeltega?

Nendele küsimustel hakkasid noored vivinaudid kuu aja jooksul vastuseid otsima ning otsingute haripunktiks valmis interaktiivne heliinstallatsioon “Helirännak”. Projekti käigus noored vivinaudid külastasid erinevaid helikunsti näituseid ja Eesti helikunstnikke, kes on jagasid oma kogemusi ning õpetasid lastele helide salvestamise ja töötlemise tehnikaid. Oma teadmisi jagasid Erik Alaloo, Taavi Suisalu, Mari-Liis Rebane, Liisa Hirsch ja Aivar Tõnso. Otsingute käigus kogusid lapsed huvitavaid heliklippe nii loodusest, linnakeskkonnast kui ka erinevate helikunstnike stuudiotest, andes lõpuks teosele mitmekesise ja rikkaliku helipaleti.

Fotod: Vivita Estonia

“Helirännak” ehitati Viviware moodulite abil, mis on loodud spetsiaalselt laste jaoks, et muuta projekti prototüüpimine lihtsaks ja lõbusaks. Installatsioon koosnes mitmest interaktiivsest elemendist, mis reageerisid külastajate liikumisele ja puudutustele, esitades erinevaid helisid ja loomulikke helikompositsioone. Lisaks andis visuaalse pildi juurde meie vabatahtlik Rasmus, kes tutvustas lastele programmeerimistööriista Max MSP põnevat maailma.

Fotod: Vivita Estonia

Installatsiooni sai kogeda nii “Ma ei saa aru” helikunsti festivalil Telliskivis, kui ka laste jazzifestivalil Kräsh. Külastajad said “Helirännakus” sukelduda helide maailma, kogeda uusi ja ootamatuid helikombinatsioone ning tunda end osana teosest. Läbi selle projektiga soovisid noored kunstnikud näidata helide olulisust meie igapäevaelus ja kutsuda inimesi kuulama maailma enda ümber tähelepanelikumalt.

Fotod: Vivita Estonia, Aron Urb

Projektis osalesid vivinaudid: Ralf-Stefan Mihkelsoo, Lukas Eliaser, Karl Rudolf Vöörmann, Jakob Saar, Emma Linda Källu, Matvei Balabonin, Lui Puik, Oliver Kõrgmaa, Mattias Ringo, Sarah Randnurm, Johann Aleksander Oot, Kirill Dmitriev, Eneliis Raaga

Aitäh: Rasmus Rattas, Erik Alaloo, Taavi Suisalu, Mari-Liis Rebane, Liisa Hirsch ja Aivar Tõnso

Vaata ka laste intervjuusid Helirännaku projekti kohta!

Tekst ja fotod: Vivita Estonia, Aron Urb
Juuni 2023

--

--

Vivita / Lahenduste Laboratoorium

A creativity hub for children designed to inspire and equip them with skills in creative problem-solving and prototyping.