Koduloomaks mesilaspere?

Vivita / Lahenduste Laboratoorium
3 min readApr 14, 2023

--

Aga miks ka mitte, seda enam, et linnamesindus muutub aina populaarsemaks ja tarud sumisevad nii kunstigaleriide, pankade kui ka hotellide katustel. Algajate mesinike jaoks tekib küsimus, et miks on mesilased vihased või agressiivsed? Kas mesilaste tigedus on tingitud eranditult mesilaste tõust? Nendele ning ka paljudele muudele küsimustele said meie noored vastused Mesinduse ABC töötubade sarja raames.

Ajavahemikus 18. märts kuni 1. aprill toimusid Vivistop Tellisikvi stuudios, kahel laupäeval, kaks pikka sessiooni, kus meie mesindushuvilised koos Tallinna Mesinikute Seltsist mesinike, Daniil Brant ja Erki Naumanisega, said teoreetilised ja praktilised oskused mesindusvaldkonnas.

Esimesel kohtumisel arutasime omavahel, kellel on milline kokkupuude mesilaste maailmaga varasemast ajast ning kas tõesti on mesilased nii tigedad ja nõelavad nagu kardetakse. Daniil rääkis tolmendajate päästmisest ning mesilaste pidamisest. Ta rääkis enda soovist saada 6. klassis endale lemmikloom ja et sai vanaema soovitusel hoopis mesilastaru omanikuks. Nüüdseks on ta juba 8. aastase kogemusega mesinik ning tutvustab hea meelega oma teadmisi ja oskusi noorematele huvilistele. Paralleelselt pürgib ta enda unistuse poole ning õpib Tartu Ülikoolis geenitehnoloogiat, et aretada kunagi ideaalne mesilane.

Praktilise tegevuse osas panime käed tööle ja tegutsesime puidutöökojas, kus sobitasime taru raampulgad omavahel kokku. Saime teada, kuidas neid erinevate vahenditega (naelte või klambrite abil) siduda, traatisime raamid ning pingutasime neid. Sulatasime kärjed elektri abil (12V) kärjetraatide peale, kinnitades enne traadid raamile. Erki õpetas, et juhul kui mõni kärjepõhi sulab läbi traatide ja laguneb ribadeks, siis saab neid ribasid taaskasutada küünalde meisterdamiseks. Seda aga ei juhtunud ja kõikidele raamidele said kärjepõhjad sulatatud ilma defektideta. Töötoa lõpus valmistasime käsitsi mesilasvahast küünlaid ning puidutöökoda täitus mõnusa mesilasvaha lõhnaga.

Teine kohtumine toimus naljapäeval juba tõsisematel teemadel ja juttu tuli sellest, kuidas näeb välja mesiniku aasta ning milliseid tegevusi tuleb teha aastaringselt nii mesilaspere kui ka mesilastaru eest hoolitsedes. Saime teada, mis eelneb talvitumise perioodile ja millal hakkavad mesilased talvituma, mis kuul toimub mesilasperel puhastuslend, mida teevad mesilastaru elanikud aprillist maini ning millal mesilaspere aktiivselt kasvab. Samuti õppisime, millised tegevused on mesinikul peale jaanipäeva, kuidas tulla toime varraolestega, millal vurritatakse lõpuks mett, kuidas toimub talvemesilaste kasvatus ja mis ajavahemikus on mesinikul aega hinge tõmmata.

Praktiliseks osaks olid kaasa toodud Erki poolt erinevad valgusmikroskoobid. Nende abil uurisid noored huvilised oma silmaga, milline näeb välja õietolmu tera. Erinevad slaidid sisaldasid erinevat õietolmud ja proovisime neid ka ise pildi referentsi järgi määrata. Lisaks õietolmule said noored vaadata mikroskoobi all ka mesilase erinevaid kehaosi. Näiteks suised ja pea tundusid väga huvitavad olevat — mesilase liitsilmad eriti.

Nüüd kui ilmad lähevad soojemaks ning mesilastel on seljataga puhastuslend, on mesinikel algamas kõrghooaeg ning edasised tegevused toimuvad juba õues mesilastarude juures mesilasperesid hooldades.

Suured tänud Daniil Brant ja Erki Naumanis!

Tekst ja fotod: Vivita Estonia
Aprill 2023

--

--

Vivita / Lahenduste Laboratoorium

A creativity hub for children designed to inspire and equip them with skills in creative problem-solving and prototyping.