Tallinn Music Week x VIVITA lastefestival

Vivita / Lahenduste Laboratoorium
5 min readMay 24, 2022

TMW lasteprogrammi korraldasid teistkordselt VIVITA lapsed ja noored. Mitmel osalejal oli juba eelmise aasta kogemus olemas ning lisandus ka uusi meeskonnaliikmeid, keda eelmine aasta inspireeris.

Sel aastal olid vivinaudid eriti vaprad ja kohandusid muutustega kiirelt. VIVITA laste tiim oli festivali ajaks kasvanud 15-liikmeliseks, kellega koos läbiti kogu ürituse korraldamise protsess — läbirääkimised, kujundused, registreerimisvormid, reklaam, programm!

Rõõm on näha tulevasi kultuurikorraldajaid kasvamas! See on unikaalne kogemus mõlemale poolele. TMW eri valdkondade juhid näevad ise mentorluse käigus, kui kiiresti kasvab noorte kogemus sündmuse korraldamist laiemalt näha. Piisab vaid suuna kätte andmisest ja nö “seljataga” toetajana olemisest, kui ainult noortele omased mõtted-soovid nende endi poolt teoks tehakse. Kõige aluseks muidugi avatud suhtlemine ja usaldus. Väga rikastav kogemus kogu meie tiimile!
- Terje Trochynskyi, lasteprogrammi juht

Tutvu selleaastase lastefestivaliga allpool.

Tallinn Music Week x VIVITA lastefestival. Foto: Helena Pass

VIVITA Social Club on 2021. aastal startinud töötubadesari, mille eesmärk on kasvatada kogukonnatunnet ja meeskonnas töötamise oskust. Kui VIVITA liikmed tegelevad vabategevuse ajal enamasti oma individuaalsete projektide disainimise, ehitamise ja viimistlemisega, siis Social Clubi projektide puhul võib iga VIVITA liige pardale hüpata ja asuda tiimiga ühist eesmärki täitma.

VIVITA korraldustiim ja külalised. Foto: Helena Pass

Sel aastal lõid kampa ka teadlased, kes asusid koostöös VIVITA laste ja noortega uurima õpikogukondade innovatsiooni. Teadlasi huvitab, kuidas lapsed ja noored saavad ise oma õppimist juhtida ja selleks ühiselt otsuseid ja koostööd teha nii, et õpiprotsessis kantakse hoolt ka üksteise, kogukonna ning võrdsete võimaluste eest. Eestis käivitus teadusprojekti esimene piloot VIVITA laste ja noorte loovuskiirendis koostöös Social Club õpikogukonnaga.
Kirjutasime sellest lähemalt siin.

Foto: Olga Prokofjeva ja Helena Pass.

Sel aastal avas lastefestivali ja lausa kogu muusikanädala Sony Music Baltics artist Eleryn Tiit! Peaesineja leidmise protsess oli põnev ja tempokas. Kuna festivalini oli jäänud vaid üks kuu, tuli kiirelt “see õige” leida ning pikalt mõtlemata astusid noored meie naabrite, Sony Music Baltics, kontorisse ning küsisid, kas tahavad kampa lüüa. Jah-sõna tuli kiirelt ning artist sai paika.

Mul ei ole just väga tihti avanenud võimalust esineda nii paljudele lastele. Südant soojendav oli näha teistmoodi elevust ja õhinat nende ettevõtlike laste silmis. Jään lastefestivali kogemust meenutama tohutult hea tundega!
- Eleryn Tiit

Lastefestivali peaesineja Eleryn Tiit. Foto: Helena Pass

Lastefestivalil oli ka miniversioon TMW Talks sarjast. Eelmise aasta üks osa, mis lastele tohutult meeldis, oli intervjuu peaesinejaga ning noored tahtsid selle lisada ka sel korral programmi. Lapsed valmistasid ette küsimuskasti publikule, et ka külalised saaksid oma küsimused Elerynile esitada. Intervjueerijateks olid Olivia ja Emili Mai, kes viisid intervjuu läbi nagu kogenud ajakirjanikud.

Tallinn Music Weeki kõige armsamad ja üllatusi pakkuvad artistid esinesid Minilaval. Esmapilgul tagasihoidlikud ja vaiksed noored vajasid vaid mikrit ja lava, et olla muusikanädala kõige suuremad superstaarid. Minilaval astusid üles 6 artisti, kelle esituses oli vapustavaid ballaade, omaloomingut ning muusikapalasid. Minilava programmi viisid läbi Nora-Carolin ja Krõõt, kes ühtlasi ka ise laval esinesid. Paar nädalat enne festivali koostasid nad registreerimisvormi ja panid kokku nii esinemiskava kui ka tänupakid esinejatele.

Minilava artistid Nora-Carolin, Paula, Erik, Eliise, Krõõt ja koosseis Olivia, Emma Linda, Marta Elise ja Roosi Linda. Foto: Helena Pass

Tallinn Music Weeki meeskonna abil organiseerisid lapsed lastefestivalile lausa kolm paraleelselt toimuvat töötuba. Ütleme nii, et igav ei hakanud kellelgi ning muusikat oli loovuslabori igas nurgas.

Puidutöökoja vallutas elektroonilise muusikaga Iti Teder (Progear), kes tutvustas noortele põnevaid süntesaatoreid ja muusikainstrumente.

Töötuba “Süntesaatorite demojaam”. Foto: Helena Pass

Kohe, kui Minilava artistid lõpetasid esinemise, jooksid lapsed õue, et haarata endale üks djembe. Lõuna-Aafrika djembede töötoa viis läbi Reigo Ahven, kes oli mõelnud kõigi peale ning iga osaleja sai endale sobivas suuruses djembe. 3–2–1 ja algas suur madistamine!

Töötuba “Lõuna-Aafrika djembed”. Foto: Helena Pass

Külas oli ka Fridays For Future esindaja Sandra, kes tutvustas läbi mitme käelise tegevuse, mis on kliimamuutused ja miks me peame selle peale mõtlema. Tänu ekstreemsele kliimamöllule on ka kõige nooremad muusikahuvilised ja superstaarid teadlikumad oma otsustes ja valikutes. Lastesaade NOVA räägib kliimamöllust lähemalt siin.

Töötoa “Ekstreemne kliimamöll” läbiviija Sandra. Foto: Helena Pass

Üks julge ettevõtmine noorte korraldajate poolt oli ETV lastesaate NOVA kutsumine lastefestivalile. See ju näitab ainult seda, et nad on uhked selle üle, mida nad teevad ning tahavad jagada ka teiste eakaaslastega. Kohe, kui lastesaate kontakttelefon oli käes, tehti kõne. Elevust oli palju ning rõõm positiivse vastuse saamisel oli kirjeldamatu!

NOVA lastefestivali külastust saad järele vaadata siit.

Ja nüüd kõige olulisem osa lastefestivalist — mis teeb festivalist festivali!? Loomulikult minipannkoogid ja särameik. Juba esimese aasta kogemusest teadsime, et unistuste festivalilt ei puudu kunagi Wise&Shine särameik ja Kookeri minipannkoogid. Läbirääkimised tehtud ja mõlemad kaks olid festivalil kohal! Jällegi — maagiline, kui vähe on õnneks vaja! :)

Suur tänu Tallinn Music Week fotograafidele. TMW lastefestivali pildid leiad siit.

Kohtumiseni uuel aastal!
https://tmw.ee

--

--

Vivita / Lahenduste Laboratoorium

A creativity hub for children designed to inspire and equip them with skills in creative problem-solving and prototyping.