VIVISTOP Telliskivi leiutamislabori koostööd

Vivita / Lahenduste Laboratoorium
6 min readMar 31, 2020

--

VIVITA on rahvusvaheline laste ja noorte loovuskiirendi, mille üks stuudiotest — lastesõbralik töökoda-leiutamislabor ehk VIVISTOP, asub Eestis. VIVISTOP Telliskivi avas uksed 2018. aasta novembris. Meie eesmärgiks on pakkuda lastele loovat keskkonda, kus nad saavad iseseisvalt erinevaid tööriistu, materjale ja seadmeid kasutades oma lennukaid ideid ja unistuste projekte ellu viia. Soovime kaasata ja julgustada lapsi viima ellu oma unistuste projekte koolivälises keskkonnas ning innustada lastes leiutamiskirge, laiemalt huvi MATIK (STEAM) erialade vastu ja ettevõtlikku mõttelaadi.

VIVITA tegevus koosneb kahest suuremast komponendist:

(1) me loome avatud töökodasid-leiutamislaboreid, kus lapsed saavad ise avastada, eksperimenteerida ja luua. Meie stuudiod — VIVISTOPid — on sisustatud erinevate tööriistade, materjalide ja seadmetega nagu laserlõikurid, 3D-printerid, jootmisseadmed, õmblusmasinad, mitmesugused elektroonikaseadmed, lastesõbralikud robootika-, programmeerimis- ja prototüüpimise tööriistad, puutöökoda ning palju muud.

(2) me arendame lastesõbraliku kasutajaliidesega haridustehnoloogia tarkvara ja riistvara prototüüpimiseks, robootikaks ja muudeks loovateks tegevusteks.

VIVITA arendatud lastesõbraliku kasutajaliidesega haridustehnoloogia tarkvara ja riistvara prototüüpimiseks ning robootikaks.

Töökodades toimuvate tegevuste vedajateks on lapsed ise ning VIVISTOPi meeskonnal on seejuures vaid toetav ja inspireeriv roll. Sellise tegutsemise suuremaks eesmärgiks on aidata lastel suurendada enesekindlust ning kasvada nutikateks ja vastutustundlikeks maailmamuutjateks.

Iga kahe kuu tagant viime läbi disainmõtlemise põhitõdede töötuba Disainisprint, mille eesmärgiks on tutvustada lastele loovmõtlemise tööriistu ja anda neile praktilised oskused oma idee elluviimiseks. Disainisprindi maagiaga saate lähemalt tutvuda siin

Disainisprindi loovmõtlemise töötoad.

Kõigile lastele võrdsete võimaluste pakkumiseks on VIVISTOPis tegutsemine lastele tasuta. Ainus tingimus on lapse huvi ja sisemine ind iseseisvalt tegutseda. Et anda lapsele parem arusaam sellest, mida VIVISTOPis teha saab, oleme loonud hulga põnevaid ülesandeid, mille käigus laps õpib kasutama meie ruumides olevaid seadmeid ja tööriistu. Kutsume neid ülesandeid proovikivideks.

VIVISTOPi meeskond — disainerid, meistrid, insenerid ja produtsendid — kõik oma valdkonna professionaalid ning kirglikud oma teadmiste edasiandjad — on kohal lapsi toetamas ja nõustamas küsimustes, mis neil projektide elluviimisel võivad tekkida (nt tehnilised, disainialased, materjalide valikutega seonduvad jms).

Hetked vabategevusest.

Alates 2018. aasta hilissügisest, mil avasime oma uksed, on meie väikesest töökojast läbi käinud lapsi pea 2000 korda!

2020. aasta märtsis kolisime uuele, enam kui viis korda suuremale pinnale, et suudaksime rohkem lapsi vastu võtta ja laste unistuste projektidele veel rohkem hoogu anda.

VIVISTOP Telliskivi leiutamisstuudio üldala, puidutöökoda ja robootikanurk

Ettevõtted ja VIVISTOP Telliskivi

Aeg-ajalt pöörduvad meie poole erinevad ettevõtted küsimustega koostöövõimaluste kohta. Ettevõtete huvid on erinevad. On ettevõtteid, kes soovivad teha koos VIVISTOP Telliskiviga töötubasid, et mõista, kuidas enda tooteid ja teenuseid muuta peresõbralikumaks ja lapsekesksemaks. Teised jälle soovivad näha, milliseid projekte lapsed nende toodete või materjalidega teha oskavad, et neid teadmisi näiteks enda turundusosakonnas või tootearenduses ära kasutada. On ka ettevõtteid, kes soovivad korraldada töötubasid enda töötajate lastele.

Prisma Peremarketi lastekassale uute lahenduste väljamõtlemine

Selleks, et koostööhuvilised saaksid juba eos enda ideid paremini kaardistada, oleme siia postitusse koondanud võimalused, milliseid VIVISTOPi Tallinna Telliskivi leiutamislabor pakub:

  • Puutöökoda: saepink, puurpink, lihvpink, lihvimismasin, tikksaag, saed, peitlid, noad jms.
  • Üldala: suur meisterdamisala tööriistadega, lava koos helipuldi ja valgustusega, kunstiala, õmblus-ja käsitööala, laserlõikur ja 3D printimine, robootika ja droonindus. Vajadusel saab kergesti muuta kogu ala suureks auditooriumiks.
  • Innovatsioonitöötoad: VIVITA tiimi (disainerid, insenerid, produtsendid) poolt läbiviidavad töötoad
  • VIVITA liikmete — st. laste endi poolt läbi viidud töötoad: VIVITA liikmed viivad läbi erinevaid loovaid töötubasid, alustades kunstist lõpetades teaduskatsetega. Töötubade tegevusi saadavad alati ka lastepoolsed seletused, miks midagi tehakse ja miks midagi juhtub.

Rahvusvaheline koostöö

VIVITA laste ja noorte loovuskiirendite võrgustik kasvab jätkuvalt kiires tempos. Täna tegutsevad VIVISTOPid lisaks Eestile veel ka Jaapanis, Leedus, Lõuna-Koreas, Singapuris ja Filipiinidel. Peagi alustab VIVITA tegevust ka USAs.

See annab meie liikmetele ja partneritele ideaalse võimaluse teha lastega koostööd ka rahvusvaheliselt. 2019. aasta juulis korraldasime oma Telliskivi stuudios suvekooli Jaapani lastele ning augustis veetsid VIVITA liikmed nädala Lõuna-Koreas Seoulis juhendades töötubasid.
Lapsed üle maailma valdavad väga soravat loovuse keelt ning mõistavad teineteist suurepäraselt, olenemata, millises maailmajaos nad sündinud on ning mis keelt räägivad emakeelena.

Laste töötuba Lõuna-Koreas, Seoulis. Töötoa läbiviijaks 10-aastane VIVITA Estonia liige Karolin.

Kuidas Sina saad kaasa aidata?

Et lapsed leiutada ja meisterdada saaksid, aitavad lapsevanemad ja koostööpartnerid meie stuudiot varustada erinevate materjalidega ja töövahenditega. Enda loodud meisterdused saavad lapsed kas koju viia, või taaskasutame materjale järgmiste projektide jaoks.

Õpetame lastele ka materjalide teadlikku kasutust, sealhulgas ka taaskasutuse ja uuskasutuse võimalusi. 2019 aasta jõulude eel valmistasid VIVITA lapsed Fotografiska galerii kohvikualale jõulukaunistusi kasutades selleks seinakleepse Briti fotokunstnik Kirsty Mitchell’i imetabaselt näituselt. Võtsime appi laserlõikuri, millega lapsed juba üsna osavalt ringi käivad, ning nii protsess ise kui ka lõpptulemus oli nauditav

Fotografiska Tallinn kohvikusse meisterdatud jõulukaunistused

Samuti sai VIVITA laste ja laserlõikuri kaasabil Stenbocki maja jõulukuusk piduliku rüü. Ehete valmistamiseks kasutasime Nordhale’i tootmisjääke (vilt) ning Artproof trükikoja klaasimisjääke (pleksi).

Õhinaga kasutavad lapsed oma projektides ära tootmisjääke, Starship robotite detailid on VIVISTOPis aidanud kaasa nii mõnegi uue roboti ehitamisele. Lisaks teeme koostööd Uuskasutuskeskusega, andes üheskoos vanadele asjadele uued võimalused, vormid ja funktsioonid. Lincona linoleumijääkidest valmisid VIVISTOP Telliskivi uue ruumi tööpinnad ja kunstialused.

Jõuluehete valmistamine Nordhale tootmisjääkidest.

VIVITA teeb alati hea meelega koostööd ettevõtetega, kes on huvitatud laste arenguvõimalustesse panustamisest. Nagu mainitud, kasutavad lapsed enda ideede elluviimiseks erinevaid materjale ja seadmeid. Sellega seoses oleme alati valmis arutama koostööideid ettevõtetega, kellel on ka väikeses koguses võimalik abiks olla järgmiste asjadega.

Materjalid:

  • puitmaterjal, ehtitusmaterjalid (erineva paksusega vineer, liimpuit, kasepuit, okaspuit, ümarad puitvardad, kruvid, poldid, mutrid, liimid, nahk, rattad, hinged, nurgikud, siinid, konksud, öösid, needid, pirni pesad, lülitid, aerosoolvärvid, puiduviimistlusvahendi, lihvpaber jne)
  • õmblusmaterjalid, käsitöömaterjalid (kangad, niidid, vilt, nahk, täitematerjal, lõng, mannekeenid jne)
  • kunstimaterjalid (paber, pintslid, guashid, akrüülvärvid, akvarellid, liim, liimipulgad, teibid, sädelused jms)
  • tootmisjäägid- erinevad tootmisjäägid, mis ehk tavaolukorras läheksid utiliseerimisele

Seadmed:

  • tööriistadprofessionaalsed tööriistad, mida meil ehk juba ka mõned töökojas on, kuid, et rohkem lapsi saaks neid korraga kasutada, võiks alati tööriistu rohkem olla.
  • tahvelarvutid, mille abil saavad lapsed kasutada VIVITA enda loodud äppe robootika, laserlõikuri, stop-motion multikate jms jaoks.
  • laua- või sülearvutidmilledega saavad lapsed õppida ja praktiseerida erinevaid digioskusi — koodikirjutamist, 3d modelleerimist, andmeteadust jms.

Oleme veendunud, et lastele on oluline õpetada arvutite käsitlemist juba varakult — juba kooliajal. Arvutite ja robootika võimalustega tutvumiseks ja käsitlemiseks ei ole seatud vanusepiiri — selleks ei ole meie meelest keegi ei liiga noor ega liiga vana.

Aeg ja teadmised

Üks VIVITA eesmärke on kaasata oma tegevustesse ka laiemat kogukonda ning seeläbi suurendada laste võimalusi kasvada julgeteks maailmamuutjateks. Seetõttu on meie jaoks hindamatu väärtusega VIVITA koostööpartnerite ja liikmete lapsevanemate, vanavanemate aeg ja oskused, mida nad soovivad meiega jagada. Samamoodi ka kõik need partnerid, ägedad innovaatorid, inspireerivad praktikud erinevatelt elualadelt ning vabatahtlikud, kes on võtnud oma südameasjaks jagada VIVITA lastega kõige väärtuslikumat — oma teadmisi ja aega.

BMF professor Dirk Hoyer ja illustraator Sirly Oder töötuba läbi viimas.

Loomulikult on oodatud ideed ka muude erinevate materjalide ja seadmete osas, otsime alati võimalusi, et koos lastele põnevaid projekte ette võtta.

Kui soovite ka meie tegemistes kaasa lüüa, võtke meiega kindlasti ühendust kirjutades tallinn@vivita.ee Kui ka koheselt konkreetset koostööd mõttes pole, jõuame ehk üheskoos hoopis uute ja põnevate lahendusteni. Lapsed kasvavad kiiresti ja luues neile juba varajases eas võimaluse enda fantaasiat reaalseteks asjadeks muuta, on meil mõne aasta pärast ellu astumas uus põlvkond, kes suudab globaalse ulatusega ettevõtmisi ellu viia aukartustäratava iseenesestmõistetavusega.

Tekst ja fotod: Sigrid Kägi/VIVITA Estonia

--

--

Vivita / Lahenduste Laboratoorium
Vivita / Lahenduste Laboratoorium

Written by Vivita / Lahenduste Laboratoorium

A creativity hub for children designed to inspire and equip them with skills in creative problem-solving and prototyping.